Jdi na obsah Jdi na menu
 


Po stopách OBRŮ

 A je tu opět konec týdne a toulky tajemnem...kam vyrazíme dnes?.....půjdeme za obry do Tetína
 

Po stopách OBRŮ!

(Čerpáno z knihy Neuvěřitelné jevy a podivuhodné bytosti)

 

Ruiny tetínského hradu možná skrývají tajemství obrů.  

»Jeden muž na Tetíně kopal sklep a narazil při tom na kostru obra. Lebka byla tak veliká, že ji sotva dva mužové obsáhli. Všechny tyto kosti odnesli pak na tetínský hrad, kde je umístili v jedné síni a ukazovali hostům.«

Tato pasáž z Kroniky české od Václava Hájka z Libočan bývala označována jako typická ukázka autorových mystifi kací. Nežili u nás ale nakonec opravdu obři?

Když byl totiž na konci minulého století proveden vědecký průzkum tajemných Turských maštalí pod tetínským hradem (těsně před tím, než byla tato soustava jeskyní definitivně zničena lomem), našlo se tu mnoho kostí pravěkých zvířat, mimo jiné i mamuta. Jeho lebka svou zaobleností může připomínat lidskou a otvor po chobotu býval často chápán jako jediné veliké oko.

Odtud vznikly báje o jednookých Kyklopech. Vysvětlení zní pravděpodobně a je zřejmé, že v mnoha případech skutečně nálezy »podivuhodně velkých kostí« zavdaly příčinu k rozšíření bájí o obrech a dracích. A přesto tu zůstává cosi znepokojivého...

V jeskyni Lovelock v Nevadě našli dělníci roku 1911 při těžbě guána mumifikované pozůstatky několika velice zvláštních lidí. Šokovala je především velikost bytostí: jejich výška se prý pohybovala od 2 do 2,5 metru! Zachovaly se i zbytky dlouhých vlasů a vousů, které měly výrazně zrzavou barvu.

Zajímavé je, že v této oblasti žijící indiáni mají mnoho legend o mocných obrech. Tvrdí, že byli původními obyvateli země a že jejich pradědové, kteří sem přišli ze severu, se s nimi ještě setkávali.

Mumie dělníci zlikvidovali a zřejmě by celá příhoda byla zapoenuta, kdyby se šťastnou náhodou nezachovala alespoň jedna lebka, která je dnes uložena v Humboldtově muzeu ve Winnemuce.

Příběhů o setkáních s obry či o nálezech jejich kostí se během věků nahromadilo tolik, že je jasné, že nemůže jít o nějakou mimořádnou zrůdnou výjimku, ale o zcela samostatnou a v určité době možná běžnou lidskou rasu.

V Čechách se pověsti o nich soustřeďují do míst dávných pravěkých hradišť a svatyní (Obrova noha u Otaslavic, Obersko na Mohelnicku, Obřany v Brně, Obrovy hroby – podivné čtvercové náspy v lese nedaleko Zvíkova). Také na Plešivci v Brdech a mnohde jinde prý sídlili obři...


Jak se na Tetín dostat? Obec Tetín i bývalý hrad leží na skále nad Berounkou nad železniční trati č. 171 z Prahy do Berouna a naopak.  Na Tetín můžete vyrazit buď z Berouna po modré značce a nebo ze Srbska podle Berounky po neznačené cestě vedle železniční trati směr Beroun a asi po 2 km odbočkou vlevo přes most nad tratí směr Tetín.


 Přibližné GPS místa: 49°56'58.506"N, 14°6'23.251"E


Vytvořeno díky Evě Vernerové, která mi soubor s touto a dalšími záhadami zaslala e-mailem. Děkuji Evi.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Распродажа от компании Росмера

(Stephenmal, 8. 4. 2021 10:24)

Предложение от Росмера. Распродажа. Концевые меры длины №22 кл.3 К за 20000.00руб. подробности по ссылке: https://rosmera.ru/product/kontsevye-mery-dliny-22-kl3-k

Защо избрах хостинг в Jump за клиентите ми?

(PatrickDak, 7. 4. 2021 18:55)

Tesla has actually rejected Evan Horetsky, additionally referred to as 'Mister Giga', the designer behind Tesla's building and construction projects and much more just recently leading Gigafactory Berlin building and construction, according to a German report. Horetsky is a mechanical designer who signed up with Tesla back in 2015 to service the Gigafactory Nevada project. He gave numerous examples of the variety of applications that a plug-and-play microgrid powered by Tesla Powerpacks can sustain. By Simon Alvarez Tesla execs like CEO Elon Musk might highlight that the company's Energy organization is simply as essential as its electrical lorry department, there is little question that solar items as well as stationary batteries are simply not as amazing or attractive as, say, all-electric supercars, futuristic pick-ups, or Full Self-Driving software. Losses because after that have actually continued to install as uncertainties surround Chief Executive Officer Elon Musk's cases that the electric lorry (EV) maker can make a profit.

Jump https://galu-osaka.netlify.app/ - Защо избрах хостинг в Jump?

alprostadildrugs.com

(how much is alprostadil, 4. 4. 2021 17:15)

how much alprostadil vials https://alprostadildrugs.com/ muse alprostadil suppository

eunicesildenafilcitrate.com

(usa over the counter sildenafil, 4. 4. 2021 0:21)

best pharmacy prices for sildenafil https://eunicesildenafilcitrate.com/ sildenafil citrate 50 mg

cbd oil springfield mo

(WayneKag, 30. 3. 2021 9:58)

Subscribe to RSS Feed Mark Topic as New Mark Topic as Read Float this Topic for Current User Bookmark Subscribe Printer Friendly Page.
How to Optimize Marijuana Yield.
COVID-19 Leads To Dispersion In EM Debt.
https://easyavkacbd.com/cbd-og/
https://easyavkacbd.com/leafwise-cbd-oil/
https://easyavkacbd.com/cbd-for-life-rub-amazon/
There will be a growth period of around 3 weeks, when during this time autoflowering Cannabis will focus on root development, growing branches, foliage, and establishing itself structure-wise prior to flowering. It is during this stage that there will be no signs of flowers and this is also the ideal window to apply plant training to your autoflowering plants. The effects experienced by the cannabis (marijuana) user are variable and will depend upon the dose, method of administration, prior experience, any concurrent drug use, personal expectations, mood state and the social environment in which the drug is used.

how long does it take for marijuana seeds to germinate

(Jamesspush, 29. 3. 2021 13:28)

When you grow your plants indoors and then take them outdoors they go from getting 18h of light a day to getting a lot less, so they immediately begin flowering . If it’s still growth season your plants will begin budding but then they’ll revegetate , losing potency in the process which is something you want to avoid, especially with a crop like this that takes a lot more work.
Support Our Journalism.
WHAT IS A CALYX-TO-LEAF RATIO.
https://easyavkaseeds.com/how-long-can-you-store-seeds/
https://easyavkaseeds.com/cannabis-seeds-in-denver/
https://easyavkaseeds.com/sex-on-the-beach-strain/
short, compact, fastly blossoming, indica-dominant Phenotype #1 short, compact, fastly blossoming, indica-dominant Phenotype #2 long, compact, fastly blossoming, sativa-dominant Phenotype #3 short, compact, slowly blossoming, sativa-dominant Phenotype long, stretched, slowly blossoming, sativa-dominant Phenotype #1. In nature, the spacing of plants affects how they grow. When cannabis is grown for industrial purposes, it is planted very close together. The resulting root tangling releases hormones that encourage a tall plant without much side branching. This characteristic has been exploited by humans for a long time to obtain perfect fibres uninterrupted by heavy branching.

плёнки для стекла минск

(Antonioocd, 28. 3. 2021 6:12)

Доброго времени суток дамы и господа!
Предлагаем Вашему вниманию высококачественные профессиональные плёнки. Наша организация"ООО Защитные плёнки" работает 15 лет на рынке этой продукции в Беларуси. С древних лет известно выражение, «наш дом – наша крепость», и в наши дни разработано множества вариантов защиты имущества. Защитная плёнка для окон внесёт свой вклад в обеспечение вашей безопасности. Самоклеющаяся пленка для стекла особенно востребована тем людям, чьи квартиры находятся на первых этажах, а также она подходит стеклянным витрин и перегородкам. Впервые такое изобретение появилось в США, в 60-х годах. С каждым годом противоударные покрытия становятся крепче, надёжнее и красивее. На них начали наносить рисунки, напылять различные компоненты – теперь они не только придают безосколочность окну, но и делают их красивыми и оригинальными.
Более подробная информация размещена https://drive.google.com/file/d/1hceZWkDFW4mFU9sDZ64bQAi3ss41Fo5g/view?usp=sharing
С уважением,коллектив "ООО Защитные плёнки".

It's very interesting link!

(Offigma Volobral, 27. 3. 2021 5:27)

It's very interesting link! Share it more please with you friends. Thank you!

loli girl

(SsaneFon, 26. 3. 2021 13:33)

loli girl PT¦¦¦HC C¦¦¦P offline forum

===>>> https://biturl.top/BnIVna <<<===

kerala lottery online booking

(ClaytonSer, 26. 3. 2021 12:06)

3. Where can I watch the Kerala Lottery draw?
Search by Company Instead of by Job Keyword . Scams are good at using job keywords. Instead, if you know the name of a good company, search by the company and you'll know that their open positions are legitimate.
Jackpot.
https://prizelotteryticket.co.za/powerball-winner-august-2021/
https://prizelotteryticket.co.za/july-5-mega-millions-numbers/
https://prizelotteryticket.co.za/what-channel-is-the-lottery-draw-on/
Group 4 Rory McIlroy (4) def. Luke List (64), 5&4 Justin Harding (47) def. Matthew Fitzpatrick (32), 1 up. Open Internet Explorer, click on the “ gear icon ” in the upper right part of your browser, then click again on Internet Options . In the “ Internet Options ” dialog box, click on the “ Advanced ” tab, then click on the “ Reset ” button. In the “ Reset Internet Explorer settings ” section, select the “ Delete personal settings ” check box, then click on “ Reset ” button. When Internet Explorer has completed its task, click on the “ Close ” button in the confirmation dialogue box. You will now need to close your browser, and then you can open Internet Explorer again.

power ball winner instagram

(ThomasPoria, 25. 3. 2021 13:24)

Young woman crossing fingers.
Color ZoneВ® Create Your Own Power Balls.
I’ve just opened an account. How do I buy tickets?
https://moneyprizelottery.co.za/loteria-de-la-fla/
https://moneyprizelottery.co.za/missour-powerball/
https://moneyprizelottery.co.za/fernsehlotterie-megalos/
Tuesday, September 29, 2020. Here’s what you’ll find when you download the PCHlotto app:

купить круглое зеркало с подсветкой

(Ruslanzyw, 25. 3. 2021 2:03)

Доброго времени суток господа!
Изготавливаем и устанавливаем любые зеркала под заказ в Минске и области по необходимым вам размерам. Предлагаем вам максимально широкий ассортимент оттенков зеркал, различные формы, технологии обработки и декорирования. С удовольствием беремся за нестандартные и оригинальные индивидуальные проекты.
Более подробная информация размещена https://drive.google.com/file/d/13CAPanRKgpkKCcaHzI0EiaMtWM0saPJO/view?usp=sharing

vegas jackpot winners 2021

(Jewellfoums, 22. 3. 2021 10:39)

The best payouts I've seen are available at Quickfire ( Microgaming ) Keno platforms. There is a simple classic platform to play. Also, a colourful and cheerful one called Monkey Keno .
No additional details were available about that incident, beyond the December 2017 revocation notice sent to Singh. The Handy Dandy Party Store, owned by JKS BC LLC, was sold after the Michigan Lottery revoked its license and a new license was issued in October 2018 to the new owners, Deep Liquor LLC and Mandeep Kaur, Holyfield said. The store has again been selling lottery tickets since then.
ВїCuГЎndo ocurren los sorteos de Powerball?
https://prizelottery.co.za/lotto-max-extra-rules/
https://prizelottery.co.za/power-ball-in-oklahoma/
https://prizelottery.co.za/aktuelle-lottoquote/
TORONTO, ON, March 9, 2018 — The 2017/2018 Heart&Stroke Lottery has crowned its seven grand prize winners who will be taking home prizes including $1 million cash, cars, and vacations to destinations like the Amalfi Coast that will blow your mind. Plus, the 50/50 jackpot that reached $1,937,725 this year has left one winner jumping for joy. Are you on the winners list? See full article for details. When is the Ohio Mega Millions?

pessoas que ganharam na loteria e perderam tudo

(LarryMig, 20. 3. 2021 14:34)

One of the first strategies that Neubauer suggests is “playing flat.”
This page has the latest Mega Millions winning numbers for this draw, plus detailed prize payout information.
At his own news conference in Madison, Wis., Manuel Franco, 24, who in a Powerball drawing last month won $768 million, the third-largest jackpot in United States lottery history, seemed to be trying not to divulge too much information about himself, perhaps to keep random family members from coming out of the woodwork. Speaking with reporters on Tuesday, he declined to say where he grew up, where he lived, what kind of car he drove or where he used to work. (He quit two days after winning.)
https://bestwinlotterylotto.co.za/lotto-lizenz-beantragen/
https://bestwinlotterylotto.co.za/mega-millions-cards/
https://bestwinlotterylotto.co.za/powerball-numbers-nov-26/
Daytime bingo midland tx. ¡Bienvenido a la LoterГ­a de Texas!

слои бурении скважин

(Andreascmg, 20. 3. 2021 12:54)

Приветствую Вас дамы и господа!Есть такой замечательный сайт для заказа бурения скважин на воду. https://drive.google.com/file/d/1Y0zYtrRCia9jfU-BH3WPIbhph6HvwDRl/view?usp=sharing Бурение скважин в Минске – полный комплекс качественных и разумных по цене услуг. Заказывайте скважину для воды в АКВАБУРсервис – получите доступ к экологически чистой природной воде по самым выгодным в Минске ценам! Самое основное преимущество состоит в том, что вокруг скважинного фильтра делается обсыпка специальным фильтрующим песком. Это сводит к минимуму возможность заиливания скважины, значительно увеличивает приток поступаемой воды и продлевает срок ее службы до 50 лет! Обсадная труба, используемая при роторном бурении, имеет большую толщину стенки, что позволяет ей выдерживать давление грунтов даже на глубине в 150м. Данный вид бурения гарантирует вам 100% результат. Ведь большим минусом шнекового бурения является то, что в случае отсутствия верхней воды на участке, вам придется покрыть расходы подрядчика и оплатить так называемую «разведку» (в среднем, 10 у.е. за каждый пройденный метр). В результате просто потеряете деньги и все равно обратитесь к услугам ротора.
Увидимся!

california lottery winner names

(Robertmex, 18. 3. 2021 20:28)

Megaplier В® 2X.
Power Play: 3.
THE STRAT PACK - 50 YEARS OF THE FENDER STRATOCASTER (Live 2004) (with A. Lee, H. Marvin, G. Moore, J. Walch, P. Rodgers, R.Wood, B. May, D. Gilmour) (33 пїЅпїЅпїЅпїЅпїЅ, 154 пїЅпїЅпїЅ)
https://lotteryjackpotlotto.co.za/powerball-show-time/
https://lotteryjackpotlotto.co.za/powerball-1-20-18/
https://lotteryjackpotlotto.co.za/most-common-powerball-red-ball/
Morning Hall. Players must be at least 18 years old to play South Dakota Lottery games. Video lottery games can only be played by those who are 21 and older.

power ball numbers january 9 2021

(VincentBycle, 18. 3. 2021 10:38)

Contact the Lottery.
3. Do rows and columns at the same time.
Catch Formula Combinations Pays Return 4 combin(20,4)*combin(60,0) 4845 $1360 $6589200 3 combin(20,3)*combin(60,1) 68400 $20 $1368000 2 combin(20,2)*combin(60,2) 336300 $0 $0 1 combin(20,1)*combin(60,3) 684400 $0 $0 0 combin(20,0)*combin(60,4) 487635 $0 $0 Total 1581580 $ $7957200.
https://lotterywinlotto.co.za/mo-lottery-points-for-prizes/
https://lotterywinlotto.co.za/powerball-amazon/
https://lotterywinlotto.co.za/loteria-federal-23-06/
GOOD LUCK. Steve Player. 20 36 37 48 67 16.

сколько стоит скважина для воды цена

(Donaldmmz, 17. 3. 2021 18:03)

Доброго времени суток товарищи
Обустройство скважины с пластиковым кессоном
Пластиковый кессон – самое оптимальное решение только что обустроенной скважины. Помимо того что, он отлично защищает Вашу скважину, обеспечивает ей необходимую герметичность. Пластик, как известно, не подвержен коррозии. К тому же, ни в каком дополнительном обслуживании пластиковый кессон не нуждается. В результате Вы имеете чистую питьевую воду в доме и на своем участке, используя для полива огорода. И пользоваться пластиковой конструкцией Вы можете в течение 50 лет, не опасаясь за работу Вашей скважины.
Монтаж пластикового кессона в только что обустроенную скважину состоит из этапов:
Вокруг обсадной трубы выкапывают котлован с запасом на 20-30 см больше диаметра пластикового кессона. Выравнивают дно.Опускают кессон отверстием на обсадную трубу. Фиксируют трубу к корпусу кессона. Точность и аккуратность установки напрямую влияет на качество пользования и срок службы кессона.К кессону через боковые отверстия в его стенке подсоединяют трубы водопровода и вывода на внешний поливочный кран, подсоединяется питающий кабель, всё аккуратно закрепляется крепежными болтами.Обсадная труба должна быть обрезана до нужной высоты с учетом кессона. В скважину спускается насос через оголовок. Подключают все трубы, закрепляя болтами. на оголовке.Устанавливают в кессоне гидроаккумулятор и системы автоматики, розетка со шнуром для подключения электрического кабеля.Подводят трубы и электрический кабель к домуЗакрывают крышку кессона. Засыпают щели выкопанной землей. Литой пластиковый корпус кессона, а также его установка на глубине 2 м (это ниже промерзания грунта) защищает скважину и оборудование от замерзания в холодное время года.Монтаж пластикового кессона и обустройство скважины завешено и можно пользоваться скважиной.

weekly grand idaho lottery

(WarrenFolve, 17. 3. 2021 12:51)

Friday, October 2, 2020.
Michigan Poker Lotto Drawing Time.
Prizes must be claimed no later than 180 days after the draw date.
https://lotterywinwinner.co.za/mega-millions-nov-19-2021/
https://lotterywinwinner.co.za/magic-lottery/
https://lotterywinwinner.co.za/wi-lottery-scratch-codes/
Share Pin Email. Cleopatra Keno.

making hemp oil

(JeffreyMig, 16. 3. 2021 10:31)

Bringing your pet along on a vacation to Delaware can make you feel like you’re on vacation with the whole family. If you need something for them while you’re all here, there are plenty of places to stop by at the beaches, in the capital region or around the Wilmington metro. If you had to leave your furry or feathered friends at home, you can pick them up a gift to bring home. And the best is, as with all shopping in Delaware, all your pet supply needs are tax-free.
What effects do topical CBD products have?
Skunk Haze from Seedsman is available only as regular seeds. Feminized seeds are not available at the moment. We found 1 offer for EUR 15.00 for 10 regular seeds. If you are looking to buy Skunk Haze Cannabis Seeds from Seedsman somewhere - have a look to our Skunk Haze Price Comparison page with all current offers from all the connected seedbanks and shops - or visit one of the following tested, trustworthy and recommended seed-shops directly to check out their current Skunk Haze offers: Oaseeds.
https://deborahweed.com/cbd-terms/
https://deborahweed.com/cbd-oil-candida/
https://deborahweed.com/cbd-oil-australia/
If you're happy, let it show, and laugh along with Barney and friends. Arguably the most crucial factor that determines final yield are genetics. And just like there are some strains that taste better than others, there are also those that produce better harvests than others.


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43

následující »