Jdi na obsah Jdi na menu
 


Za tajemstvím studánek

 

Dnešní díl seriálu Po stopách tajemna nás zavede na Šumavu za zázračnými mariánskými studánkami. tak tedy pojďme.

 (Čerpáno z knihy Neuvěřitelné jevy a podivuhodné bytosti)

 

02.jpg

Lidé žijící v české kotlině uctívali odedávna vodní prameny, přinášeli jim oběti a starali se o ně. V křesťanské éře nastoupili na místa pohanských bůžků křesťanští svatí, ale význam posvátných pramenů se nezmenšil. Není divu, vždyť patronkou vod, a tedy i pramenů, se stala sama Panna Maria.

 

 

Pramen je místem průniku tří živlů – vody, země a vzduchu. Není proto divu, že se na takových místech mnohdy dějí podivné věci. Místem doslova protkaným posvátnými a léčivými prameny je Šumava.

Jedním z mnoha míst, které nás bude zajímat, je obec Stachy na Prachaticku. Zdejší zázračný pramen, zasvěcený Panně Marii Sedmibolestné, není daleko od autobusového nádraží. Váže se k němu řada legend.

První o dívce, která měla nemocné oči a oslepla, ale poté, co si oči omyla zázračnou vodou, opět prohlédla. Druhá legenda se vztahuje k obrazu Panny Marie. Zadívámeli se na něj pozorněji, zjistíme, že Panně Marii, která drží Ježíše Krista sejmutého z kříže, protíná hruď (srdce) sedm mečů.

Těchto sedm mečů znázorňuje sedm bolestí Panny Marie. Jsou však také alegorickým znázorněním sedmi paprsků kosmické energie, která proudí vesmírem. Obraz je velmi sugestivní, a jsteli citlivější, možná že při pohledu na něj začne bolet srdce i vás.

Zázračný obraz

 01.png

Lze tedy usuzovat, že obraz označuje místo, které je energeticky zajímavé. Zvláštní je, že obraz v horní části bez zjevné příčiny černá. Legenda, která se k obrazu vztahuje, praví, že když byl ve dvacátých letech odnášen k opravě, mužům, kteří jej nesli, se zdál stále těžší a těžší, až jej vůbec nemohli unést.

V kostele, kam byl obraz z kaple přemístěn, zčernal a oba muži, kteří jej stěhovali, zemřeli na podivnou nemoc. Poté, co byl vrácen zpět do kaple, začal obraz opět světlet, pouze horní okraj zůstal dodnes tmavý.V souvislosti s tímto příbse také vypráví o proroctví, které předpovídalo válku.

Zčernalý obraz měl údajně zesvětlet během dvanácti let před velkou válkou. Tento proces začal v roce 1926 a zesvětlení pokračovalo ve třech fáZdejší studánka je navíc prý jednou ze tří, které označují území, jež zůstane při velkém světovém neštěstí uchráněno.

Zbylé vrcholy trojúhelníku tvoří další mariánské studánky, jedna nedaleko Zdíkova, druhá u Brnišova.


Info o místě

Stachy

Velká rekreační obec, dříve středisko strážců hranic-Králováků, založena v 15. stol. kolem někdejší sklárny, od r. 1995 památková zóna.

Dochován soubor roubených šumavských domů.

Barokní hřbitovní kostel Panny Marie Bolestné z r. 1781.

V obci empírový kostel Navštívení Panny Marie z let 1842-1849. Fara s renes. portálem. Kaplička nad studánkou z 18. stol.

Pošumavské hasičské muzeum.

Kuriozitu představuje rezervace hřibů v parčíku na náměstí.

Studánka panny Marie Sedmibolestné ve Stachách

Je asi nejznámější studánkou z celé trojice. Není divu - je opředená řadou pověstí a nachází se přímo ve městečku Stachy. U studánky stojí velká kaple. Osada vznikla kolem rychty založené v jedenáctém století knížetem Břetislavem, který se ostatně zasloužil o novodobou kolonizaci celé Šumavy. Silný pramen tu byl odjakživa a je možná tím důvodem, proč královská rychta vznikla právě tady. Samotná kaple pak vznikla až daleko později, její dnešní podoba je z roku 1808. Nalezneme jí blízko autobusového nádraží za zdravotním střediskem na břehu Jáchymovského potoka.

 GPS: 49°6'3.7"N 13°40'7.14"E

Studánka Na Lizu

Nedaleko Zdíkova, v lesích na svazích Hrbu, se na (plánované) trase cyklostezky nalézá kaple Narození Panny Marie, zvaná též Lizovská, nebo Na Lizu. Jméno nepochází od lízání jakéhokoliv druhu, nýbrž od slova "líz", což býval průsek v lese určený ke stahování dřeva. Dnešní novogotická podoba kaple vznikla v roce 1852, ale už předtím tu stávala dřevěná stavba. Kaple vznikla u studánky s vyhlášenou a léčivou vodou.

GPS: 49°4'6.46"N 13°41'3.11"E

Studánka u volyňské kapličky na Branišově

Vydáme se ze Zdíkova na druhou stranu, než leží studánka na Lizu, do kopců k Branišovu. Místní silnička končí právě v Branišově a odtud už musíme pěšky. Po táhlém stoupání a zlepšujících se výhledech do kraje, projdeme Branišovem a vnoříme se do lesů na svazích Kohoutové. Tady se skrývá třetí vrchol studánkového trojúhelníku. Studánce se také říká U volyňské kapličky, protože stávala u staré cesty na Volyni. Z kaple zbyly pouhé základy, které napovídají, že kaple bývala docela veliká

GPS: 49°6'10.45"N 13°43'8.4"E


Jak se tam dostanete

 Vlakem

Nejbližší železniční stanice je Vimperk (asi 12km po značené turistické cestě)

Autobusem

 Autobus jezdí do Stach

Autem

Po strakonické výpadovce na Strakonice, Volyni, Vimperk...tam odbočit na Stachy.


 

Takže to je dnes vše...zdravím všechny příznivce tajema a turistiky....a za týden zase za novým příběhem....ahoj 

Vláďa Loužecký