Jdi na obsah Jdi na menu
 


Podivný svět trpaslíků!

Je tu opět konec týdne...tedy pracovního...weekend už klepe na vrata a to je čas na chvilku tajemna. Dnes zavítáme na hrad Sovinec. tedy přesněji na protější Tvarožnou horu. Už jsme tu měli obry, takže se podíváme za trpaslíky.

Podivný svět trpaslíků!

sovinec.jpg

 


Stalo se to v dobách, kdy ještě hrad Sovinec u Bruntálu býval mohutnou a nedobytnou pevností. Představte si nevlídnou listopadovou noc a studený vítr, zlověstně skučící v cimbuří. Strážný na věžním ochozu už se těšil, až ho přijdou vystřídat a zachumlá se dole na strážnici pod teplou deku...

Najednou zbystřil pozornost: v temné hmotě protilehlé Tvarožné hory prokmitlo světlo. Že by požár? Světlo sílilo a muž na věži nevěřil svým očím. V boku hory se otvíral jakýsi skalní oblouk, pod nímž planula mohutná vatra. A kolem ohně křepčily přízračné siluety postav, zvláštních zrůdných bytostí s krátkými šmajdavými nožkami a s velikánskými hlavami.

Strážný odhadoval, že žádná z nich není větší než sedmileté dítě. Skřeti se drželi za ruce a tančili v kruhu kolem plamenů. Teď k užaslému strážnému dolehl i podivný zpěv a hudba, jejíž zvonivé tóny připomínaly cimbál. Najednou všechno zhaslo, jako když člověk sfoukne svíčku. Druhý den strážný prolezl svah Tvarožné křížem krážem, ale po nočním tanci tam nenašel sebemenší stopu.

Trpaslíci, gnómové, permoníci, skřítkové... Objevují se v pověstech po celém světě, další lidé přísahají, že je viděli na vlastní oči. Kdo jsou doopravdy? Stejně jako u obrů obsahuje i představa trpaslíka na jedné straně prvky lidské a na druhé straně démonické. My ovšem v našem pátrání hledáme stopy reálných tvorů. Šlo o nějakou genetickou mutaci?

Trpaslíci se rodí dodnes a zakrslé tělo má na svědomí vrozená hormonální chyba. Avšak teprve kolem druhého roku se na dítěti pozná, že jeho růst se opožďuje. Nevratný proces dovedou již dnes lékaři zastavit pomocí léků, které dítě musí nepřetržitě užívat od zjištění prvních příznaků až do sedmnácti či dvaceti let, kdy bývá růst těla definitivně ukončen. Zdá se však, že v dřívějších dobách se trpaslíci rodili mnohem častěji. Proč?

Tito takzvaní liliputáni jsou zřejmě výsledkem křížení: v genetické bance lidské rasy zůstala zakódována dědičná informace původních, opravdových trpaslíků, o kterých vyprávějí staré kultury. Pro mnohé vědce jsou například dodnes historickou záhadou zvláštní kamenné domečky, které se nalézají na úpatí mayských chrámových pyramid. Do prázdné čtvercové dutiny uvnitř vede nízký, asi 80 cm vysoký dveřní otvor. Prošel by jím jedině trpaslík..

Čerpáno z knihy Neuvěřitelné jevy a podivuhodné bytosti


.Info o místu

Hrad Sovinec (německy Eulenburg) byl postaven na konci 13. století, později byl pozdně goticky a renesančně rozšířen; přestavby raně barokní (opevnění z let 1632–1643). Roku 1945 vyhořel. V těsném sousedství stojí empírový kostel ze 40. let 19. století. Nachází se ve stejnojmenné obci v malebné krajině Nízkého Jeseníku asi 14 km jižně od Rýmařova ve směru na Uničov.

Hrad Sovinec a stejnojmenné městečko se nacházejí 13 km jižně od Rýmařova na okraji masivu Nízkého Jeseníku v Andělskohorské vrchovině, která nese podle hradu název Sovinecká vrchovina.

Tvarožná hora

 

O Tvarožné hoře jsem na internetu nic nezjistil, ale podle tohoto úryvku:

" Okolí, které vyčnívá z východo-západní vyčnívající hory ukrytě ležícího Sovince je vyšší, ponejvíce lesnaté. Tam terasovitě leží Karler a Quargelberg a v jejím středu se nachází veliké ložisko vápence s takzvaným vílovým domem nebo též Venusdům. Byla to velká vyčnívající skála, ve které se nacházela jeskyně, která už není a podle báje tam byly ubytovány vyšší bytosti."

.....by to mohl být Vápenný vrch. Ale jsou to jen dohady.


Odkazy

Hrad Sovinec

Hrad Sovinec na Wikipedii

Pověsti

Mapa oblasti


Jak se tam dostanete

Nejjednodušší to asi bude autem...nejlépe podle navigace v autě...hrad se nachází 14km od Uničova a asi stejně daleko od Rýmařova .

Ale dá se jet vlakem do Olomouce a přestoupit na vlak do Šumperka...vystoupíte ve stanici Mladějovice a odtud po značených cestách na hrad je to 12km.

Autobusové spojení se mi nepodařilo najít

GPS místa: 49°50'14.831"N, 17°14'45.781"E

Nejlepší je se někde poblíž ubytovat a podniknout výlet na hrad ráno.

 


Takže teď už víte víc....zdravím všechny příznivce tajema a turistiky....a za týden zase za novým příběhem....ahoj 

Vláďa Loužecký

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář