Jdi na obsah Jdi na menu
 


Tajemné jezírko na Točníku

 A opět vyrážíme po stopách tajemna...dnes na hrad Točník. Nachází se tu totiž tajemné jezírko.


Tajemné jezírko na Točníku

http://www.turistika-vylety.estranky.cz/img/picture/253/tocnik.jpg

 

Hrad Točník se každé ráno pomalu a jakoby neochotně probouzí z nostalgického snu. Převislá, šikmo podseknutá skalní stěna se naklání nad hladinu nevelkého jezírka a vrhá na něj stín. Nehnutá hladina nabízí zrcadlově převrácený obraz paláce krále Václava IV. a zvolna nad ní plují šedé obláčky páry. „Je tam něco divného,“ říká jeden z turistů. A má pravdu...

Jezírko, v minulosti chráněné hustým lesem před přístupem slunečních paprsků, muselo být velmi silným zdrojem negativních energií. Není divu, že se o něm vyprávělo mnoho strašidelných pověstí. V minulých stoletích ho lidé nazývali »Černé jezero« a tvrdili, že je to zlé místo, tajemná past, v níž uvízly duše nevinných lidí, zavražděných králem Václavem.

Roku 1600 senzibilního a přecitlivělého císaře Rudolfa II. Habsburského přepadla hrůza ve chvíli, kdy jeho kočár minul jezírko. V hysterickém záchvatu začal vykřikovat, že na Točníku spát nebude, protože tu straší! Stala se tu ale i celá řada dalších nevysvětlených událostí, v jezírku byla například nalezena stará kostra neznámé ženy...

http://www.turistika-vylety.estranky.cz/img/picture/254/povest_t03.jpg

 

Pátrání na dně Také se říkalo, že jezírko je bezedné, protože žádný z pokusů změřit jeho hloubku se nezdařil. Po roce 1880 však provedla nejmenovaná skupina zásadní pokus. Nechali jezírko pomocí hasičské stříkačky zcela vyčerpat. Pátrali po ústí štoly, po nějakém spojení s hradní studní, ale »nenalezli ničeho«. Škoda, že se nezachoval podrobnější popis dna.

Zajímavý je však údaj, že během dvou dnů bylo jezírko opět plné. To svědčí o přítomnosti poměrně silného pramene. Jezírko ale nemá žádný odtok! Pokud by na jeho dně byl pramen, voda by musela neustále přibývat, až by se přelila přes dnešní medvědí výběh dolů ze stráně.

Jenže jezírko už celá staletí udržuje výšku své hladiny v rozmezí několika centimetrů. Nepřeteče ani nevyschne. Možná má někde skrytý, kamennou sutí zanesený přepad, kde voda trhlinou ve skále opět uniká do hlubin...

Čerpáno z knihy Neuvěřitelné jevy a podivuhodné bytosti


Něco o hradu a okolí

Hrad Točník

Královský hrad z konce 14. stol., postavený na příkaz Václava IV., upraven renesančně a barokně. Opuštěn v 17. stol. Poslední majitel J. Colloredo-Mansfeld daroval zříceninu při 1. pozemkové reformě Klubu českých turistů.

Dnes je hrad v majetku státu a postupně je rekonstruován.

Hrad Žebrák

 Žebrák je zřícenina gotického hradu v obci Točník na jižním okraji Křivoklátských lesů. Dominantou hradu je vysoká okrouhlá věž (bergfrit), dnes využívaná jako rozhledna.

 


Odkazy:

Hrad Točník

Pověsti o hradu Točník

Hrad Žebrák


Jak se tam dostanete?

Nejlépe se sem dostanete autem...po dálnici D5 a sjet na exitu 34.

Další spojení na hrad zde

GPS místa - 49°53'26.196"N, 13°53'13.924"E
 


 

Takže teď už víte víc....zdravím všechny příznivce tajema a turistiky....a za týden zase za novým příběhem....A co vás bude čekat? BÍLÁ PANÍ.

Ahoj 

Vláďa Loužecký

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

záhadné jezírko

(ingkarelmach@seznam.cz, 13. 2. 2015 1:49)

Řešili jsme toto jezíŕko se spisovatelem Otomarem Dvořákem,který shodou náhod pochází ze Žebráku.O kostře nic nevím,ale nic se tam nestalo.Nevím.Psalo se o něm i v časopise SPIRIT. Zdraví Mach