Jdi na obsah Jdi na menu
 


Děsivý požírač mrtvých

 

Týden utekl jako voda...je pátek a opět je tu čas na seriál Po stopách tajemna - největší záhady Česka. Dnes navšívíme severovýchod Čech a podíváme se za drakem. Takže vzhůru za tajemnem.

 Děsivý požírač mrtvých

987741-img-drak-povest-zahada-tajemno-serial.jpg

 

Draci prý u nás skutečně skutečně řádili, aspoň podle pověstí. 

(Profimedia.cz) 

Stalo se to někdy kolem roku 1005 na divokém, skalnatém a velice řídce osídleném území severovýchodních Čech. Skupina vystrašených vesničanů vyhledala uhlíře Truta, který žil osaměle v lesích, a obrátila se na něj jako na »znalce« se svým problémem: cosi během noci rozrývá hroby na jejich hřbitůvku, vyhrabává těla nebožtíků a odvléká je pryč.

 Trut přislíbil pomoc a vydal se na průzkum. Na konci úzké soutěsky se černal otvor do jeskyně a tam mezi zbytky své děsivé hostiny tvrdě spal velký drak. Trut přikázal vesničanům, aby zabarikádovali vstup do sluje kmeny, mezi ně aby napěchovali suché větve, trávu a mech a pak vše podpálili. Drak se probudil kouřem a žárem a k hrůzou zkoprnělým vesničanům doléhal jeho zběsilý řev.

 

 Když oheň uhasl, vstoupil Trut dovnitř a našel draka mrtvého. Jako trofej zaslal prý dračí tělo do Prahy knížeti Oldřichovi a dostal za ně slušný měšec stříbrňáků. Dvorec, který si Trut za získanou odměnu postavil, se podle něj nazýval Trutnov. To je pověst o vzniku města, které má dodnes ve znaku cimbuří, nad nímž se vznáší drak a krkavec.Jak vypadal

Jak vypadal drak?

Trutnovský příběh je zajímavý tím, že neobsahuje žádné pohádkové, kouzelné prvky. Naprosto věrohodně zachycuje zvyky reálného zvířete, nočního lovce, který odvléká kořist do doupěte, kde spává přes den. Šlo nejspíš o ještěra se silnými, k hrabání uzpůsobenými drápy, což by nasvědčovalo tomu, že jeho hlavní potravou byli v zemních norách ukrytí hlodavci.

K tomu potřeboval i dobře vyvinutý čich – a tak není divu, že »vyčmuchal« lesní hřbitůvek a považoval ho za stůl prostřený k hostině. Pokusme se najít, co všechno se mohlo skrývat pod pojmem drak. Samozřejmě jako erbovní a alegorické zvíře má jen vzdálenou podobnost se svým předobrazem; například oněch pověstných několik hlav má funkci symbolického sdělení, podobně jako dvouhlavá orlice či dvouocasý lev.

Určitě kvůli tomu nebudeme tvrdit, že lev a orlice jsou vymyšlená, bájná zvířata. Naproti tomu tvrzení o plameni z dračí tlamy by nemuselo být v rozporu s pozorováním skutečného zvířete, když si uvědomíme velice dlouhý rozeklaný jazyk varanů, jímž neustále šlehají na všechny strany, protože je sídlem jejich čichu.

Ano, takový tři metry dlouhý ještěr podobný komodskému varanu vypadá jako nejreálnější předobraz draků... Zprávy o nich jsou z celé republiky, přímý důkaz se zatím najít nepodařilo.

Čerpáno z knihy Neuvěřitelné jevy a podivuhodné bytosti


Pověst o založení Trutnova

 
 
Pověst je dobře zřetelná i na městském znaku Trutnova

Pověst o založení Trutnova vypráví, že kdysi lidé založili město Trutnov, bylo potřeba mnoho dřeva. Proto se dva dřevorubci vydali do lesa nedaleko Trutnova. Tam létal havran, podle něhož dřevorubci zjistili, že se něco děje v lese. Uviděli saň a rozběhli se zpátky do města. Dali zprávu rytíři Trutovi. Ten se vydal do jeskyně a strašlivou saň zabil. Na jeho počest pojmenovali město Trutnov podle něho.


Info o místě

 

Město Trutnov leží v údolí horské řeky Úpy a na přilehlých návrších, v bohatě zalesněném podhůří Krkonoš, v oblasti bohaté na přírodní krásy i historické zajímavosti. Svou polohou a rozlohou vytváří přirozené spádové správní místo celé oblasti východních Krkonoš. Má cca 32 tisíc obyvatel a je tak po Hradci Králové druhým největším městem Královéhradeckého kraje.

Image

 

 

Trutnovsko je krajem krásné, malebné, ale také divoké přírody, a proto právem patří k nejkrásnějším a nejvyhledávanějším oblastem České republiky. Krkonoše rámují území okresu na severu, na jihu patří k nejnavštěvovanějším památkám perla barokního umění a architektury Kuks a „Betlém“ s galerií Braunových soch. V roce 1963 vznikl Krkonošský národní park se sídlem ve Vrchlabí, kde je také nejvýznamnější muzeum a informační středisko Krkonoš.


 

Jak se tam dostanete

 

Autem

Autem je do města snadné dojet. Město Trutnov se nachází asi 20 km od Dvora Králové v Podkrkonoší.

Vlakem

V Trutnově je několik železničních zastávek

Autobusem

Do Trutnova je spojení autobusem ze všech směrů

GPS místa: 50°33'43.221"N, 15°54'45.950"E

 


Odkazy

 Mapa oblasti

Webové stránky Trutnova

Trutnovsko

Staré Trutnovsko


 Takže zase za týden....mějte se turisti a tajemnologové.

Vláďa Loužecký

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář